هاشمی رفسنجانی می‌گوید تعبیر امام(ره)  درباره «میزان، حال فعلی افراد است» درباره نیروهایی بوده که زمان شاه کار می‌کردند یا با انقلاب همراهی نمی‌کردند که از کار برکنار شدند!
وی در مصاحبه با سایت انتخاب و درباره سوءاستفاده از جمله حضرت امام(ره) مبنی بر ملاک حال فعلی افراد است، گفت: بله، سوءاستفاده که می‌شود. هم این طرف و هم آن طرف؛ همه کلمات امام(ره) را به میل خودشان تفسیر می‌کنند. سخنان امام (ره) موقعی بود که یک دفعه این نگاه اوج گرفته بود که همه نیروهایی را که در زمان شاه کار می‌کردند یا با انقلاب همراهی نمی‌کردند؛ از کار برکنار کنند و خیلی کارهای تند دیگر. ایشان آن تذکر را در آنجا دادند و گفتند: اگر اینها آدم‌های قابل استفاده و مفیدی هستند و الان دیگر آن حالت را ندارند؛ از آنها استفاده شود.
هاشمی می‌افزاید: شأن نزول آن جمله این بود که در حذف نیروهای کاردان سابق افراط نکنند که این یک مسأله بود. الان که بحث می‌کنند؛ هر کسی به میل خودش استفاده می‌کند. مثلا به سلیقه فلان جریان فلان کس الان مسیر خوبی ندارد و در گذشته هم افتخاراتی داشت. می‌گویند افتخارات گذشته جدا، ولی الان خوب نیست. این می‌تواند در جایی درست باشد؛ یعنی کسی قبلا خیلی خدمات داشته و خوب بوده و خدوم بوده و الان نیست، بله این می‌تواند درست باشد. ولی با تحلیل آنها؛  برای خودشان و با سلیقه آنهاست و می‌گویند هر کس با ما نیست، الان حالش خوب نیست که اگر این باشد؛ حرف بی‌ربطی است.
آقای هاشمی طبق معمول در اظهارات خود مستندی از سخنرانی‌ها و مکاتبات حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه ارائه نکرده است و این در حالی است که صحیفه امام و وصیت‌نامه الهی-سیاسی ایشان متضمن همین تعبیر «میزان، حال فعلی افراد است» می‌باشد.
امام ‌خمینی در وصیت‌نامه شریف خویش می‌نویسند: من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه سالوسی و اسلا‌م‌نمایی بعضی افراد ذکری از آنان کرده و تمجیدی نموده‌ام، که بعد فهمیدم از دغلبازی آنان اغفال شده‌ام. آن تمجیدها در حالی بود که خود را به جمهوری اسلامی متعهد  و وفادار می‌نمایاندند و نباید از آن مسائل  سوءاستفاده شود و میزان در هر کس حال فعلی او است.
ایشان همچنین در آخرین ماه‌های حیات مبارک خویش با اشاره ضمنی به خیانت‌های کسانی چون آقای منتظری می‌فرمایند: «میزان حال افراد است... من بعد از خدا با مردم خوب و شریف و نجیب پیمان بسته‌ام که واقعیات را در موقع مناسبش با آنها در میان گذارم. تاریخ اسلام پر است از خیانت بزرگانش به اسلام، سعی کنند تحت تاثیر دروغ‌های دیکته شده که این روزها رادیوهای بیگانه آن را با شوق و شور و شعف پخش می‌کنند، نگردند. از خدا می‌خواهم که به پدر پیر مردم عزیز ایران صبر و تحمل عطا فرماید و او را بخشیده و از این دنیا ببرد تا طعم تلخ خیانت دوستان را بیش از این نچشد. ما همه راضی هستیم به رضایت او، از خود که چیزی نداریم، هر چه هست اوست...» (صحیفه امام، جلد 21، ص332).
همچنین این تعابیر از آن حضرت است که «نفوذی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که حرف خود را از دهان ساده‌اندیشان موجه می‌زنند... من بارها اعلام کرده‌ام که با هیچ‌کس در هر مرتبه‌ای که باشد، عقد اخوت نبسته‌ام. چارچوب دوستی من در درستی راه هر فرد نهفته است... اگر ایادی بیگانه و ناآگاهان گول خورده که بدون توجه بلندگوی دیگران شده‌اند، از این حرکات دست برندارند، مردم ما آنها را بدون هیچ‌گونه گذشتی طرد خواهند کرد» (صحیفه امام، ج 21، صص 326 و 327).
آقای هاشمی چند ماه پیش  نیز در مطلبی خلاف واقع آرزوی خود برای حذف شعار مرگ بر آمریکا را به حضرت امام نسبت داد که همان زمان از سوی رسانه‌ها، انبوهی از مواضع حضرت امام از ابتدای نهضت تا آخرین‌ ماه‌های عمر مبارک بنیانگذار جمهوری اسلامی در حمایت صریح  از شعار مرگ بر آمریکا منتشر شد.
موضوع :
اخبار ,